Kontakt

17. listopadu 525/15
690 02 Břeclav

702 181 588

AktualityBlog

OROMOTORIKA – co to je?

Představte si, že stavíte dům. A určitě víte, že pokud chcete mít opravdu kvalitní a stabilní stavbu, musíte mít bytelné a kvalitní základy. A stejné je to i u trénování a procvičování.

Více o “DOMEČKU” ZDE.

Jednou z tzv. „cihliček“ našeho pomyslného domečku je i OROMOTORIKA, neboli motorika mluvidel.

Oromotorika se týká souboru dovedností spojených s pohyby úst a obličejových svalů, které jsou důležité pro řeč, polykání a další ústní činnosti. Říkání slov, polykání potravy nebo dokonce žvýkání jsou všechny činnosti, které zahrnují oromotoriku.

Dobře rozvinutá motorika mluvidel je jedním z předpokladů pro správný vývoj artikulace. S dětmi je nutné komunikovat a rozvíjet pohyblivost mluvních orgánů. Důležité je se zaměřit na dostatečnou svalovou sílu a rozsah pohybů zejména jazyka a rtů, orientace v dutině ústní (schopnost napodobit polohu mluvidel).

Motoriku mluvidel začínají procvičovat miminka již při kojení, při příjmu pevné stravy, broukání, žvatlání, prvních slůvkách. Aktivně zapojují pohyby rtů, jazyka, tváří a měkkého patra.

“V předškolním věku se výrazně mění kvalita pohybů a pohyblivosti, pohyby jsou cílené, přesněji zaměřené. Zlepšuje se obratnost i koordinace pohybů. Dítě má s jednotlivými druhy pohybu zkušenosti i díky pohybové paměti. Učí se napodobovat velikost čelistního úhlu, tvar rtů, pohyb a polohu jazyka a tím napodobit zvuky, které vnímají sluchovou a zrakovou cestou.”

“Neobratnost” mluvidel vede často k poruchám výslovnosti – v češtině jde nejčastěji o hlásky LRŘ, které jsou co se vyžadované přesnosti a preciznosti sledu pohybů týče nejnáročnější. Dalším velmi častým zádrhelem jsou interdentální – mezizubní sykavky (děti si “šlapou” na jazyk) – jedná se často o důsledek návykového dýchání ústy a/nebo nedostatečného svalového napětí jazyka (zejména kořene jazyka a okrajů jazyka).”

Motoriku mluvidel proto hravě rozvíjejme již s těmi nejmenšími – předcházíme tak vzniku poruch výslovnosti hlásek.” Citace i obrázky – Facebook 25.4.2024 Logopedie JINAK https://www.facebook.com/profile/100064653853203/search/?q=oromotorika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *