Kontakt

17. listopadu 525/15
690 02 Břeclav

702 181 588

Aktuality

Proběhla Konference “Dětské skupiny: příležitost pro všechny”

Dne 5. října 2023 proběhla v Poslanecké sněmovně Parlamentu České Republiky již 3. Konference Asociace provozovatelů Dětský skupin, tentokrát na téma “Dětské skupiny: příležitost pro všechny”. Konference se konala pod záštitou 1. místopředsedkyně PSP ČR paní Ing. Věry Kovářové.

Celá akce se tematicky nesla v duchu příležitostí pro všechny, přičemž byla rozdělena do tří bloků. První se týkal příležitosti pro všechny děti, tedy i ty se specifickými potřebami, druhý panel diskutoval téma worklife balance a třetí se věnoval významu dětských skupin pro komunitní život v obci (zdroj Moje dětská skupina). Odkaz na článek o konferenci ZDE.

Monika Náplavová, paní ředitelka, zakladatelka a předsedkyně spolku Máte na víc!:

“Byla to pro mě velká zkušenost a moc děkuji Asociace provozovatelů dětských skupin za možnost prezentovat to, co pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami (v našem případě s vývojovou dysfazií a dalšími formami neurovývojových oslabení) děláme” sdělila Monika Náplavová.

Do diskuze přispěla na téma: “Dětské skupiny jako příležitost pro všechny děti”. Spolu se zástupkyní UNICEF a se zakladatelkou projektu Dětem Ukrajiny, diskutovali i o tom, že:

  • Je důležité, aby zákonodárci vzali v potaz, že každé dítě je jiné a děti se specifickými potřebami potřebují zůstávat v dětských skupinách déle než do 3 let věku a toto by mělo být zohledněno v příspěvku na tyto děti.
  • Příspěvek na péči, který na děti Dětská skupina pobírá, je totiž na děti nad 3 roky věku o polovinu menší než na mladší děti. Dětské skupiny jsou pak nuceny rodičům těchto dětí navyšovat “školkovné” a to není vůči rodičům fér.
  • Dětské skupiny by měly mít možnost získat finanční prostředky na asistenty pro děti, které je potřebují, stejně jako běžné MŠ.

“Dětské skupiny je třeba vnímat jako plnohodnotnou variantu předškolní výchovy” uvedla 1. místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová – vidím, slyším, řeším.

“Dětské skupiny představují příležitosti opravdu pro všechny – pro děti, pro rodiče, pro komunity. Je třeba se jimi zabývat” doplnila Věra Kovářová.

Více k tomuto tématu ZDE.

Zdroj: Asociace provozovatelů dětských skupin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *