Kontakt

17. listopadu 525/15
690 02 Břeclav

702 181 588

Blog

Smyslové vnímání – CHUŤ, ČICH a jeho využití při hře

U nás v Centru pro rodinu Máte na víc nabízíme odpolední aktivity, které komplexně procvičují všechny oblasti smyslového vnímání. Aktuální nabídku našich kurzů najde ZDE.

Tradičně se rozlišuje pět základní lidských smyslů: hmat, zrak, čich, chuť a sluch. V dnešním článku se zaměříme na CHUŤ a ČICH, jelikož tyto dva smysly spolu velmi úzce souvisí.

Chuť patří mezi pět základních lidských smyslů. Dovoluje nám vnímat chemické látky rozpuštěné ve slinách nebo ve vodě. Orgánem chuti je jazyk, který má na sobě chuťové receptory a díky nim vnímáme hořké, sladké, slané a kyselé chutě.

Naopak čich umožňuje vnímat různé vůně a pachy. Orgán, který slouží k čichání je nos. 

Chuť a čich jsou velmi často opomíjenými lidskými smysly, ale dokážete si přestavit necítit například vůni a chuť dobrého jídla? Samotný mechanismus vnímání chutí není jednoduchý. Chemické a aromatické látky v potravě se rozpustí ve slinách, díky nimž se dostanou až k chuťovým pohárkům, které stimulují. Ty pak vyšlou zprávu o chuti do mozku. A tady se dostáváme k tomu, že chuť úzce souvisí s čichem, protože než něco vložíme do úst, „probudí“ to naše čichové a chuťové receptory, a ty právě vysílají informaci do mozku. 

Navíc jsou tyto dva smysly velmi důležité z evolučního hlediska a v novorozeneckém věku se vyvíjí poměrně rychle. K rozvoji čichového a chuťového vnímání můžeme využít nejrůznější potraviny a dále s nimi pracovat. Pro stimulaci čichového vnímání můžete zkusit také aromaterapii.

Proč chuť a čich rozvíjet:

  • Čichové a chuťové vnímání zpřesňuje a doplňuje vjemy a tím zlepšuje vytváření představ.
  • Zkvalitňuje pozvání vlastností předmětů a jevů a některých vztahů mezi nimi.
  • Zlepšuje prožívání a ovlivňuje naše nálady.

Čich i chuť tedy mají důležitý význam ve vývoji dítěte – smysl pro chuť ovlivňuje to, jaké jídlo bude mít dítě rádo a vůně jsou intenzivně spojeny s emocemi dítěte a hrají klíčovou roli v procesu utváření vazeb. 

Čichové a chuťové podměty jsou jednou z prvních, se kterými se dítě setkává jako novorozenec. Již záhy reaguje na některé podměty velmi pozitivně (na sladké). U batolat lze již vysledovat oblíbené a neoblíbené chutě. Na počátku předškolního věku obvykle není schopno rozlišit větší počet čichových a chuťových podnětů. Na konci předškolního věku umí rozlišit základní vlastnosti chutí a lépe se orientuje i v čichových vjemech – co voní nebo naopak zapáchá.

Rozvíjet chuťové a čichové vnímání můžeme několika způsoby. Mezi oblíbenou aktivitu patří:

  • Čichové dózy (zavážeme dětem oči a např. do kelímku vložíme jehličí, ovoce, trávu, bylinky a dáme jim čichnout a děti hádají co je to za vůni),
  • Voňavé pexeso,
  • „Mlsný jazýček“ – podle vůně a chuti děti hádají potraviny (děti mají zavázané oči, máme připraveny různé potraviny, nejdřív dáme přičichnout a potom ochutnat),
  • aj.

Prakticky si smysly můžete přijít vyzkoušet na naši 1. Zahradní slavnost – MYSLI SMYSLY. Která se koná již 16.9.2023 od 15:00 v zámecké zahradě v Břeclavi. Konkrétně čichové vnímání bude mít na starosti bylinkářka Gábina Doskočilová z Bylinkování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *