Kontakt

17. listopadu 525/15
690 02 Břeclav

702 181 588

AktualityBlog

2. Díl Canisterapie – Canisterapeutický tým aneb kdo je kdo

Canisterapie se již stala nedílnou součástí dětské skupiny Školička Břeclav. Canisterapeutka paní Renata Hasilová, která má dlouholeté zkušenosti s tímto druhem terapie, dochází do DS Školička Břeclav pravidelně.

Proto jsme se rozhodli Vám tuto terapie za pomocí psů více představit. Připravili jsme si pro Vás seriál, kde se dozvíte, jak se intervence za pomocí psů tedy canisterapie vyvíjela. V prvním díle jste se dozvěděli, jak to bylo na počátku kdy se pes stal nejbližším lidským společníkem. V druhém díle si popíšeme trochu teorie – co je canisterapeutický tým a kdo je jeho součástí.

Přejeme Vám příjemné čtení.

2. CANISTERAPIE – Canisterapeutický tým aneb kdo je kdo

Canisterapie (z lat. „canis“ = pes) není jen o psovi samotném, ale také o dalších členech tzv. canisterapeutického týmu. Základní tým tvoří čtyři jednotky – pes, vůdce psa, klient a pracovník zařízení.

  • 2.1 Pes

„Nezáleží na tom, zda je psí jedinec čistokrevný, nebo kříženec, zda je to pes, nebo fena atd. Podstatná je povaha psa a jeho aktivní zájem o kontakt s člověkem, jeho kladný vztah k lidem, dále ovladatelnost a přizpůsobivost“ říká Renata Hasilová, která pracuje v Canisterapeutickém sdružení Jižní Morava a do Centra pro rodinu MÁTE NA VÍC pravidelně dochází se svými pejsky. Její pejsci mají canisterapeutické zkoušky, což se v dnešní době považuje za standard.

  • 2.2 Vůdce

Je dobré, je-li vůdce členem některého sdružení, která v rámci ČR canisterapii zastřešují, např. Canisterapeutické sdružení Jižní Morava. Dále je vhodné, aby vůdce sám absolvoval některý z canisterapeutických kurzů. 

„Vůdce nese také odpovědnost za zdravotní stav psa, pravidelnou vakcinaci, odčervení, ošetření proti klíšťatům, měl by chránit psa před nadměrnou zátěží (je třeba, aby psa znal, aby dokázal canisterapii ukončit, není-li pes v pohodě, aby psa nepřetěžoval, aby psovi mezi canisterapií zajistil dostatek odpočinku a relaxace)“ vysvětluje canisterapeutka Renata Hasilová.

  • 2.3 Klient

V knize Canisterapie – Zvíře v sociálních službách, Andrea Tvrdá klienta popisuje jako osobu, která může být jakéhokoli věku, typu či stupně postižení nebo prožívání psychosociální nepohody, ale i zástupce zcela zdravé populace v psychosociální pohodě, jako třeba zcela zdravé děti v MŠ.  Andrea Tvrdá doplňuje: „Častokrát se setkáváme s tím, a u dětí je to právě pravidlem, že je nutno nejprve jednat nikoli se samotným klientem, ale s jeho zástupcem“.

  • 2.4 Pracovník zařízení

Canisterapeutka Renata Hasilová vysvětluje, že pracovník zařízení je člověk, který zná prostředí, zná klienty, zná anamnézy (sděluje je do té míry, do jaké jsou třeba pro kvalitní canisterapeutickou práci). Je prostředníkem mezi klientem a vůdcem psa (hlavně ze začátku, než je navázán přímý vztah). Komunikuje ohledně canisterapie s rodinou klienta.

Dobré je vymezit, kde bude canisterapie probíhat, kam pes může, kam nemůže, kdo povede záznamy o canisterapii, zda se klienti budou převlékat, jestli pes může ke klientovi na lůžko, jaké pomůcky se během canisterapie budou používat atd. atd. Spousta dalších drobností.

„Ale stojí za to se jimi prokousat, protože dobře prováděná canisterapie je přínosem pro všechny zúčastněné“ říká canisterapeutka Renata Hasilová z Canisterapeutického sdružení Jižní Morava.

V dalším díle seriálu o Canisterapii si popíšeme a také názorně ukážeme canisterapii v praxi.

1. Díl Canisterapie – Člověk a pes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *